A könny mennyisége sem egyezik, míg a nőknél valósággal patakokban csordogál, addig a férfiaknál jóval kevesebb könnycsepp gördül ki a szemből. Ez többek között annak is betudható, hogy a férfiak könnycsatornája kisebb, mint a nőké.
Három könnytípust különböztetünk meg: emocionális könnyeket vagyis amelyeket az érzelmek váltanak ki, a szem kiszáradását megakadályozó könnyeket, valamint reflexszerű könnyeket, melyeket különböző allergiák idéznek elő.
Az emocionális sírás okainak hátterében kutatók szerint többek között a felgyülemlett feszültség szervezetből való kiürítése áll, valamint az általános jó kedélyállapot helyreállítása. Síráskor a szervezetben stresszhormon szabadul fel.
A fájdalom, a szorongás, a bánat, a düh kinyilvánításának leggyorsabb, leggyakoribb és legelfogadottabb kifejezési módja, illetve élettani jelensége a sírás. A sírást követően a szervezetben endorfin szabadul fel, aminek hatására visszaáll egy kiegyensúlyozottabb kedélyállapot.
További érdekességek:
- Felmérések szerint a sírók 70 százaléka nem leplezi pillanatnyi gyengeségét, 20 százalékuknál a sírás 30 percnél nem tart tovább
- 77 százalékuk otthon sír, 15 százalékuk pedig az autóban vagy a munkahelyen
- A sírógörcsök 39 százaléka az esti órákban 18 és 20 óra között tör ki
- A sírók 88 százaléka jobban érzi magát sírás után
- A sírás a szervezet egyfajta védelmi reakciója, ami védelmet nyújt a stresszel és a szorongással járó betegségek kialakulásával szemben.